0 342 337 22 83
  • slide 1
  • slide 1

GIDA KATKILARI ve ÖZEL ÜRÜNLER

AGAR AGAR

Ürün Kısa Özeti: (E406) - Bitkisel Jelatin

Ürün Kategorisi: GIDA KATKILARI ve ÖZEL ÜRÜNLER

Birim Fiyatı: 250,00 TL

Ambalaj: 1 Kg.

K.D.V: %18

Genel Toplam: 295.00 TL

Sepete Ekle
Ürün Bilgileri

Ürün Adı : Agar agar - Ağar Ağar - Bitkisel Jelatin
Fiziksel Görünümü : Beyaz Sarı Toz
E Kodu : E406
Menşei : Çin
1 Ambalaj Ağırlığı : 25 Kg Çuval
Belgeler : Agar agara ait analiz belgesi ve diğer kalite belgeleri satılan ürünle beraber gönderilmektedir.
Agar agarın Fonksiyonları, Özellikleri ve Kullanım Alanları:
Su yosunlarının işlenmesiyle elde edilen bir tür jelatin olan agar, Malezya ve Singapur’un konuşma dili Malaycada "jel” manasına gelen agar agar tabiriyle de anılmaktadır. Mikro kimya için oldukça önemli bir madde olan agar, dünyanın dört bir yanında üniversite, enstitü, bağımsız araştırma laboratuvarları, özel sağlık kurum ve kuruluşları tarafından yapılan bilimsel araştırmalarda kullanılmaktadır. Modern teknoloji ile uygulama sahası gelişen elektrokimya alanında da yapılan araştırmalarda da kullanılan agar maddesi, Petri kapları aracılığı ile mikro dünyanın incelenmesini sağlar. Dişçilik ve diş protezlerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalarda kullanılan agar, ayrıca gıda sanayisi için de oldukça önemli bir hammadde haline gelmiştir.

Gıda sektöründe "kıvam arttırıcı” olarak kullanılan agar maddesi, kıvamı koyulaştırılmak istenen ve böylece daha yoğun bir lezzet elde edilmesi sağlanan yüzlerce farklı yiyecekte kullanılmaktadır.
Günümüzde gıda sektörü için oldukça değerli bir hammadde olan jelatinin alternatifi olarak da kullanılabilen agar, jelatin hayvansal kaynaklı bir ürün olduğundan vejetaryen beslenenler için bitkisel kaynaklı bir ürün olarak tercih sebebidir.
Gıda sektöründe "oldukça geniş bir alanda” kullanılan jelatinin alternatifi olan agar, jelatinin kullanıldığı her üründe kullanılabilmekte ve jelatin kullanımı ile alınan verimi sağlamaktadır.

Agar kaynayan su’da çözünür ve soğutulduğunda agar’ın elde edildiği denizyosununun türüne bağlı olarak 38° - 43°C arası jel oluşturur. 37°C de eriyen Jelatin jellerinin aksine, 85°C veya üzerine kadar erimez. Gıda ürünlerindeki uygulamalarında, sıcak iklim koşullarında düşük sıcaklıklarda muhafazası gibi bir sorun yaratmaz. Aynı zamanda, jelatin gibi düşük sıcaklıklarda erimediği için, nihai ürüne verdiği ağız dolgunluğu mükemmeldir. Jel oluşturma sıcaklığı ile erime sıcaklığı arasındaki bu muazzam fark, agar-agar’ı çoğu uygulama için benzersiz kılar. Birçok uygulamaları, bu tekil özellikten kaynaklanarak büyük avantaj sağlar.

Agar, yüksek performanslı stabilizer, kıvamlaştırıcı ve jelleştirici olarak kullanılmaktadır. Şekerleme, Pastacılık ürünleri arasında sıralayabileceğimiz glaseler, kaplamalar, şekil verilebilen jöleler ve daha çok sayıda yenilikçi ürünlerde berrak, kokusuz, doğal görünümlü jel oluşturmalarından dolayı çok yaygın bir kullanım alanına sahiptirler.

Kullanım Alanları ve Gıda Uygulamaları:

Fırın ürünleri endüstrisinde, Agar jelleri yüksek ısıya dayanıklı oldukları için, kek dolgularında, pasta kremalarında, yumurta akı bezelerinde stabilizer ve kıvam arttırıcı olarak kullanılabilir.


Kekler, çörekler ve buna benzer bir çok ürün tüketiciye sunum öncesi çeşitli ambalajlarda paketlenir ve genellikle de ambalaja yapışma gibi sorun doğururlar. Özellikle sıcak iklim koşullarında ürünün bünyesindeki su miktarının düşürülerek, yerine agar eklenmesi, daha stabil, pürüzsüz ve ambalaja yapışmayan ürün eldesini sağlar.


Bazı Agarlar, özellikle Gracilaria chilensis’den elde edilenler, meyveli şekerlemeler gibi yüksek şeker oranlı ürünlerde kullanılabilirler. Bu tip Agarlar, şekerlemenin içerisindeki şeker(sakkaroz) üzerinde etkin olup, nihai ürünün jel yapısını güçlendirdiği için "şeker reaktif” Agar olarak adlandırılırlar. Jel oluşturmak için kalsiyum ve potasyum tuzları ile desteklenen Gum’ların aksine, Agar ile bu tür bir gereksinime ihtiyaç duyulmadan jel oluşumu sağlandığı için nihai ürün tamamen nötr tatta olup, gıda aromalarının maskelemesi gibi bir yan etki gözlenmez. Asya ülkelerinde, çok eski zamanlara dayanan deniz yosununun kaynatılması, içine aromalar eklenmesi, karıştırılması ve soğutulmasıyla elde edilen jel kıvamındaki tatlıya benzer yapısından dolayı Agar, çok yaygın bir şekilde jel oluşturmada kullanılır. Popüler, renkli, küp şeklindeki Agar jellerinden oluşan meyveli Japon tatlısı olan mitsumame yapılırken de Agar kullanılır. Agar sayesinde küp şeklindeki jeller erimeden ve şekli bozulmadan strelize edilerek konserve olarak tüketiciye sunulur. Agar ayrıca jelatine kıyasla daha yüksek erime sıcaklığına ve güçlü jel yapısına sahip olduğu için, jambonlarda ve balık ürünlerinde de kullanılmaktadır.


Diğer gumlarla olan kombinasyonu sayesinde Agar, şerbet ve dondurulmuş kremaları stabilize etmek için kullanılır. Süt ürünlerinde, örneğin; dondurma, krem peynir ve yoğurtta yapıyı güçlendirir. Geleneksel metodlarla durultma işlemi çok zor şartlar altında yapılan özellikle erik şaraplarında durultma ajanı olarak kullanılır. Nişastanın aksine Agar kolayca sindirilmez ve bu sayede besine az da olsa, kalori değeri katar.


Meyve Suyu Dolgulu Yumuşak Şekerleme; Ürün oluşturulurken formülasyonuna % 0,8-1,5 oranında Agar eklenmesi yumuşak şekerli üründe saydamlığı ve temiz tat profilini arttırır.


Hamur İşlerinde ;Su tutma kabiliyetine bağlı olarak belli oranda Agar eklenmesi ekmek ve keklerin daha uzun süre saklanmasını ve daha temiz bir tada sahip olmasını sağlar.

İlaç endüstrisinde Agar uzun yıllardır laksatif olarak kullanılmaktadır Sindirim sistemi içerisinde, bünyesine suyu bağladığında kaygan, akıcı, tahrişi önleyen bir yapı sağlar. Ayrıca emülsiyon, süspansiyon, cerrahi yağlama ajanı olarak kapsül ve fitil hazırlanmasında ve Baryum Sülfat Radyolojisinde süspansiyon ajanı olarak kullanılır.


Bakteriyolojik Agar’lar bakteri varlığını test etmek için kullanılmaktadırlar. Bu tip Agar’larda muhtemel bakteri gelişimine engel olmak için özellikle saflaştırma işlemi uygulanır. Bu yüzden gıda endüstrisinde kullanılan Agar’lardan en az iki katı kadar pahalıdır. Sıcak agar solüsyonu (%1-1,5) hazırlanır, soğuduktan sonra içine test edilecek bakteri türüne göre nutrient ve diğer spesifik kimyasallar eklenir. Jel oluşum sıcaklığına kadar soğutulduktan sonra, üst yüzeyine test bakteri solüsyonu yayılır. Daha sonra bakteri üremesine uygun sıcaklıkta inkübe edilir. Bu işlemler sırasında Agar jeli üzerinde bakteri üremesinin kolayca görülebilmesi için mümkün olduğunca temiz ve titiz çalışılmalıdır.

Agar’ın diğer bir yaygın uygulama alanı ise bitki doku kültürüdür. Standart metod kullanılarak orkidelerin çoğaltılmasında, diğer süs bitkilerinin, sebze,meyve ve diğer tarım ürünlerinin propogasyonunda doku kültürüne artan ilgi Agar’ın kültür medyası olarak kullanımını arttırmıştır.


Diş Protezi endüstrisinde ise, Agar kalıp hazırlamada kullanılmaktadır.

 

Gıda Uygulamalarında Ortalama Kullanım Oranları:


Genel Kullanım Oranı: % 0.05 - 2.5

Yumuşak Şekerlemelerde: % 1 - 1.5

Reçelde: % 0.5 - 1.2

Dondurulmuş ürünlerde: % 0.2 - 0.8

İçeceklerde: % 0.05 - 0.3

Farmasötik uygulamalarda: % 0.3 - 5.0

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Agar agar hammaddesi sayfamızdan, aşağıdaki soruların cevaplarını bulabilirsiniz:
Agar agar ile agar, bitkisel jelatin, E406, E 406 aynı ürünlermi, agar agarın e kodu nedir ..?
Agar agar hammaddesi nedir, ne demek demektir, ne işe yarar, nerede nerelerde hangi sektör sektörlerde kullanılır, teknik bilgileri verileri özellikleri nelerdir, hakkında bilgi ..?
Agar agarın görünüşü nasıldır, rengi nedir, tozmu tozmudur, sıvımı sıvımıdır, ambalajı nedir, nasıl hangi ambalajlarda satılır, ambalaj şekli nedir nasıldır, nede nerelerde çözünür, suda alkolde yağda çözünürmü ..?
Agar agarın kullanım alanları nedir nelerdir, özellikleri ve fonksiyonları nelerdir, kullanım amacı nedir, kullanım miktarı oranı dozu nedir ..?
Agar jel yaparmı, jöle yapısı oluştururmu, kıvam verirmi, hangi gıdalarda kullanılır kullanılabilir, hangi gıdalarda jel oluşturur jellik yapar, agar içeren gıdalar nelerdir, ne kadar kullanılır ..?
Agar agar satış satışı yapan satan firmalar eticaret internet siteleri yerler hangileridir, satıcıları kimlerdir nerelerdir, hangi firmalarda nerede nerelerde bulunur, nereden nerden alınır, satış şartları nelerdir ..?
Agar agar kaç lira, satış tl fiyatı nedir, kaç para, ambalaj kilo kilogram kg 25kg fiyatı nedir, agar agar nasıl satın alınır .. ?
Agar agarı satın alabileceğim, bulabileceğim, tedarik edebileceğim, tedariği tedariğini yapabileceğim yerler firmalar e ticaret internet siteleri nelerdir, nerelerdir ..?

Agar agar hammaddesi ve diğer gıda katkı maddeleri ile jellik, kıvam verici hammaddeleri sitemizden satın alabilirsiniz....

MOLAR KİMYEVİ MADDELER PAZ. TİC İncilipınar Mah. Nail Bilen Cd. Halı Sarayı Kat:1 No:112 ŞEHİTKAMİL / GAZİANTEP Tel: 0342 3372283 - Fax: 0342 3372268 - Cep: 0533 2727126 - Cep: 0542 5875516 Sevkiyatla İlgili Önemli Not: Ürünlerimiz çeşidine göre İSTANBUL, İZMİR veya GAZİANTEP'den adreslerinize gönderilmektedir.